Lymfatický systém, čistička celého těla

03.08.2023

Pro mnoho z nás je "lymfatický systém" neznámý nebo jen povědomý výraz, o kterém se teď "často mluví", a přesto se nás všech velmi dotýká. Lymfatický systém má tolik a úkolů a funkcí, že bychom bez něj vůbec nemohli fungovat. Pokud se cítíme unaveni, bez energie, máme těžké nohy, které k večeru otékají, trápíme se s celulitidou nebo se i přes veškerou snahu nemůžeme zbavit přebytečných centimetrů, vězte, že na vině může být špatně fungující lymfatický systém. 

Proč jsem tak důležitý?

Lymfatický systém je čistička celého těla. Je tvořen soustavou lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatických orgánů. Tekutinou lymfatického systému je lymfa, neboli míza. Lymfa se dá charakterizovat jako bílá, mléčně zabarvená tekutina, která se hromadí v mezibuněčných prostorech tkání a krevních cév a je shromažďována lymfatickým systémem, ze kterého se přesunuje zpět do krve. Hlavní mízní cévou protečou 2-3 litry lymfy za den. A právě do ní jsou odváděny odpadní látky z buněk i krve, kterých se tělo potřebuje zbavit. Mízní uzliny brání šíření infekce, likvidují nebo neutralizují škodliviny dříve, než se dostanou do krve. Když lymfa funguje správně, prochází tělo pravidelně očistou.

Když správně nefunguji...

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, zplodiny metabolismu se ukládají do mezibuněčných prostor, dochází k hromadění lymfy a odpadních látek v podkoží a na těle se začínají objevovat otoky a celulitida. Především u žen se pak stagnace lymfy projevuje problematickými partiemi, jako jsou širší a obézní boky, stehna, vnitřní strany stehen, které nejdou žádným cvičením zhubnout.

Zátěž lymfatického systému můžeme pozorovat jako "obyčejnou" únavu nohou, později celého těla, otékání kotníků, hlavně večer a po velké námaze, otoky prstů na rukou, později otoky v břiše, často zaměňovanými za otylost, otoky očních víček, mízních uzlin, sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

Na poškození lymfatického systému má vliv celá řada faktorů. Patří mezi ně např. nadmíra stresu, nedostatek spánku, napětí, nedostatek pohybu, špatné (mělké) dýchání, nesprávný pitný i stravovací režim, kouření, nošení těsného prádla, dlouhé stání, nedoléčené či přechozené nemoci, nevhodné diety a další onemocnění. Překážky pro plynulý tok lymfy však mohou být i mechanické, dokonce i staré jizvy po operacích mohou zpomalit její průchod a způsobit otok, napětí a bolest.

Jak vyčistit lymfatický systém?

Udržovat lymfatický systém v kondici je důležité pro naše zdraví a existuje celá řada technik, které je vhodné propojovat. Klíčovým je v tomto případě pohyb. Lymfa je o jemnosti, čím tvrdší a náročnější sport, tím hůře pro lymfu. Nejpřirozenější a nezdravější je chůze, plavání, doporučuje se jóga, fyzioterapie, dechová cvičení, rovněž je doporučována lymfatická masáž, reflexní terapie i akupunktura. V rámci očisty můžeme do jídelníčku zařadit mořské řasy, čaje na čištění krve, pití čisté vody, ryby, ovocné a zeleninové šťávy.

Duchovní význam

Problémů s lymfatickým systémem, dosud často nerozpoznaných, v dnešní době přibývá. Otoky, zavodnění, problémy s lymfou vnímejme jako vzkaz pro zvolnění tempa. Velice často mají problém s lymfatickým systémem přepracované ženy. Ty, které chtějí všechno stihnout, chtějí být dobré v zaměstnání, v manželství, v rodičovství a navíc vše dohánějí ještě ve volném čase, není času na odpočinek, není času na zvolnění. Pak je tady tedy vzkaz od lymfy: Zpomal, nepracuj tolik, vyčerpáváš se, tělo již nechce toto tempo tolerovat. Zpomal, nauč se odpočívat. Zpomal, vrať se zpět ke svému ženství.

Zdroje:

Otoky, lymfa a nejčastější ženské nemoci, autorka Jitka Bičíková

www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Zdrava-lymfa-nam-muze-pomoci-s-hubnuti

www.janaburilova.cz/lymfa